Stephen Hawking Kimdir ?

ALS hastalığı, Stephen Hawking, Stephen Hawking hayatı, Stephen Hawking Kimdir ?,

Stephen HawkingStephen Hawking Kimdir ?

Prof. Dr. Stephen Hawking 8 ocak 1942 de Oxford ta doğmuştur. İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom ve teorisyen yazar olan Hawking Oxford kolejinde okumuştur. Babası tıpla ilgilenmesini istemesine karşın matematiği seven Hawking okulda matematik bölümü olmadığından fizik bölümünü seçmiştir. Bundan üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf madalyası ile onurlandırılmıştır.

Oxford da evren bilimciliği olmadığı için Cambridge giden Hawking burada evren bilimi ile ilgilendi. Evrenin temel prensipleri üzerine çalışmalar yapan Hawking Einstein’ının genel görelilik kuramı nın da içinde olduğu uzay ve uzay zamanı ile başlayıp karadelik ler le sonlandığını göstermiştir. Bu sonuçla kuantum mekaniği ile genel görelilik kuramının birleştirilmesinin gerektiğini ortaya koymuştur. Yirminci yüz yılın en önemli sonuçlarından biri olan bu buluş karadeliklerin aslında kara olmadıklarını radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koydu.

Başka bir sonuç ise evrenin sonu olmadığı ve sını olmadığını ortaya koyuyordu. Aynı zamanda evrenin oluşumunun tamamen bilimsel kurallar ile oluştuğu ortaya çıkıyordu.1960 ta 21 yaşındayken tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalandı. Sinir sistemini felç eden bu hastalık beyin hücrelerine zarar vermemektedir.1985 yılında sesini de tamamen kaybeden Hawking yazıları sese dönüştüren bilgisayar ile insanlarla iletişim kurabilmektedir. Yaşayan en ünlü bilim adamlarından olan Hawking in kitapları 40 dile çevrilmiştir. Son kitabı olan Ceviz Kabuğundaki Evren kitabında dünyayı büyük bir felaketin beklediğini söylemiş ve uzayda insan kolonilerinin oluşturulması gibi fikirler de ortaya koymuştur.Barack_Obama_speaks_to_Stephen_Hawking

 

Bir cevap yazın