Etiket: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETİ

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETİ (ABD)

ABDAMERİKA BİRLEŞİK DEVLETİ (ABD)

Kısaca ABD veya Birleşik Devletler olarak bilinen Amerika Birleşik Devleti, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan federal bir anayasa cumhuriyetidir. Ülkenin büyük bir kısmı Kuzey Amerika’nın ortasında, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’un arasında bulunmakta ve kuzey bölgesinde Kanada güney bölgesinde ise Meksika ile sınırı bulunmaktadır.

Resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776 olan Amerika Birleşik Devleti Karayipler ve Büyük Okyanus’ta deniz aşırı toprakları bulunmaktadır. 9 milyon kilometrekareden fazla bir yüzölçümüne sahip olan Amerika Birleşik Devleti, Alaska ve Hawaii’de içine almaktadır. Başkenti Washington olan bu ülkenin ulusal dili ise İngilizcedir. Şubat 2014 yılında yapılan seçimlere göre 317.488.600 nüfusa sahiptir.

New York City, Los Angeles ve WashingtAMERİKAon gibi şehirlere sahip olan ABD; taksileri, devasa gökdelenleri, köprüleri ve ülkenin simgesi olan Özgürlük Heykeli ile Fransa’dan sonra dünya üzerinde en çok ziyaret edilmekte olan ikinci ülke konumundadır. Kültürlerin Kavşağı olarak bilinen New York şehri ise, dünyanın birçok farklı yerinden gelen göçler sonunda bambaşka bir kültürel özelliğe sahip olmuştur. Müzeleri ve parkları ile ünlenmiş olan bu ülkenin Başbakanı ise Barack Obamadır