Etiket: ENDONEZYA NÜFUSU

ENDONEZYA

endonezya haritasıENDONEZYA

Okyanusya ve Güneydoğu Asya’da yer almakta ve resmi ismi Endonezya Cumhuriyetidir. Başkenti Cakarta olan bu ülkenin resmi dili Endonezce dilidir. Resmi alfabesi ise Latin alfabesidir. 1.919.440 kilometre kare yüzölçümüne sahip ve 237.424.363 fazla nüfusa sahiptir. Aynı zamanda 1300 adadan oluşan bir adalar ülkesidir. Çok sayıda volkanik dağ bulunan Endonezya’da deprem riski yüksektir.

Nüfus artış hızı yüksek olan bu ülke aynı zamanda en karabalık Müslüman ülkesi olmaktadır. Ekonomisi tarıma dayalı olan bu ülkede çay, pirinç, kahve ve şeker karışımı en önemli tarım üretimleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kereste üretiminde birinci sırada yer almakta ve kauçuk üretiminde ise ikinci sırada yer almaktadır. Sanayisi gelişmiş ülkenin dış ticaret potansiyeli de yüksektir.

Yer altı kaynakları bakımından da zengin olan Endonezya doğalgaz, kalay ve petrol en önemli madenleridir. Muson iklimi ve ekvatoral iklimin görüldüğü Endonezya’nın topraklarının yarısı ise ormanlar ile kaplıdır. Aynı zamanda Endonezya birçok farklı din, dil ve kültüre sahip olan etnik grupları barındırmaktadır.