Etiket: güneş tutulması nasıl olur





Güneş Tutulması Nedir? Nasıl Olur?

Güneş Tutulması Nedir? Nasıl Oluşur?

Dünya ile güneş arasına giren ayın, güneşin bir kısmını örtmesine veya tamamını örtmesine “güneş tutulması” denir.

Güneş Tutulmasının Şekline Göre Adlandırılması:

Güneş tutulmasının üç farklı türü vardır.

Tam güneş tutulması:

Ayın, güneşten gelen ışınları tamamen engellemesi durumunda oluşan tutulmaya, “tam güneş tutulması” denir. Tam tutulma esnasında hava, gece kadar karanlık olur, gökyüzünde yıldızlar gözükür. Tam güneş tutulması anında çıplak gözle bakılabilir.

Halkalı güneş tutulması:

halkali-gunes-tutulmasi

Tam güneş tutulmasındaki gibidir; ancak ay, güneşi tamamen örtemez ve halka şeklinde bir görüntü oluşur; bu türdeki tutulmalara “halkalı güneş tutulması” denir. Tutulma esnasında hava karanlık olur, yıldızlar gözükür. Bu türde güneş tutulmasında, tutulma anında çıplak gözle bakılmamalıdır.

Parçalı güneş tutulması:

parcali-gunes-tutulmasi
Ayın, güneşin bir kısmını örtmesi sonucunda oluşan tutulmalara, “parçalı güneş tutulması” denir. Parçalı güneş tutulması, tam ve halkalı güneş tutulması öncesinde ve sonrasında gözükmektedir. Parçalı tutulmada, hava alacakaranlık olur, ağaçların yaprakları arasından sızan ışık, yerde hilalli şekiller oluşturur. Bu türdeki güneş tutulmalarına asla çıplak gözle bakılmamalıdır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle tüm yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Hızlandırılmış Çekim İle Güneş Tutulması Videosu: