Etiket: İTALYA özelikleri

İTALYA

italya haritasıİTALYA

Resmi adı İtalya Cumhuriyeti olan bu ülkenin yaklaşık olarak yüzölçümü 300.000 km2´dir. Bu ülke Güney Avrupa ve çoğunlukla İtalya Yarımadasında yer alan bir ülkedir. Resmi dili İtalyanca olan bu ülkenin başkenti Roma’dır. Ortaçağ da dini ve politik merkez olan Roma sahip olduğu kiliseleri, fıskiyeleri ve meydanları ile birçok şahesere sahip bir şehirdir.

Bunun yanında Venedik şehrinde bulunan yüzü aşkın küçük ada ve birçok su kanalı sayesinde ziyaretçilerine sandal gezintisi ile büyüleyen bir şehirdir. Birçok şehrinde bulunan göz alıcı mimariye sahip kiliseleri, Sardinya’nın Emerald Sahili boyunca uzanan plajları, kış sporları ve sanatsal aktiviteleri ile sıklıkla ziyaret edilmekte olunan ülkelerin başında yer almaktadır. 60.813.326 milyon nüfusa sahip bu ülke yüzyıllar boyunca çok çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan ülkeler arasında yer almaktadır. Pek çok etnik gruba sahip olan İtalya, bu azınlıklara azınlık hakları doğrultusunda ayrıcalık tanımakta olan bir ülkedir.

 

 

italyaResmi dili İtalyanca olsa bile birçok farklı bölgesinde azınlıkların yoğunlukla olduğu yerlere göre farklı diller hâkimdir. UNESCO’nun 44 Dünya Kültür Mirasına sahip olan bu ülke, Hıristiyanlığın en önemli merkezi olan Vatikan’ı da içinde barındırması sebebiyle kültürel miras bakımından çok zengin bir ülkedir.