Etiket: köylerde kulanılan aydınlatma aracları

Geçmişten günümüze kadar kullanılmış aydınlatma araçları nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar kullanılmış aydınlatma araçları nelerdir? Günümüzdeki aydınlatma araçları ile eskiden kullanılan aydınlatma araçlarının yapımı ve kalitesi arasındaki farkı belirtiniz.

Sırasıyla aydınlatma araçları:

Ateş:
İlk çağ insanları geceleri kurumuş ağaç parçalarını yakarak aydınlanırlardı.

Meşale:
Hayvan ve bitki yağlarının yandığını fark ettiler. Odun ucuna sarılmış keçeleri sıvı yağların içine daldırdıktan sonra ateşe verdiler. Böylelikle daha uzun süreli yanan ve taşınabilir olan meşaleyi buldular.

Kandil ve yağ lambası:
Yine hayvan ve bitkilerden elde ettikleri yağları toprak veya çeşitli madenlerden yaptıkları kabın içine doldurup ucuna hayvan kılından yapılmış keçe ekleyip yaktılar. Bunun adı ise günümüzde kandil olarak bilinir.

Gaz lambası:
Petrolün işlenmesiyle elde edilen gaz yağı bulundu. Bu yağı bir hazneye doldurdular ve üstüne cam bir fanus yaptılar. Pamuk veya keçeden yaptıkları fitili yakarak uzun süre yanabilen ve rüzgardan etkilenmeyen gaz lambasını kullanıldı.

Ampül:
Elektrik akımının bulunmasından sonra, bu akımın ince tellerden geçerken ısınmaya sebep olup parlama yaptığını fark ettiler. Cam bir tüpün içine geçirilen metal tel ile aydınlanma sağlanabiliyordu. Bunu da lamba veya ampul olarak adlandırdılar. Bu lambalar günümüzde halen kullanılmaktadır.

Floresan lamba:
Ardından uzun cam tüpler içerisine çeşitli gazlar koyarak elektrik akımını ışık enerjisine dönüştüren floresan lambaları kullanmaya başladılar.

Led lamba:
Günümüzde yeni bulunan bir aydınlanma türü de bir çok evde kullanılmaya başlanan led lambalardır.

Geçmişte kullanılan ateşli aydınlatma araçları, günümüzde kullanılan elektrikli aydınlatma araçlarına oranla daha kullanışsız ve tehlikeliydi.  Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları oldukça basit mekanizmalara sahip olduğundan evde yapılması da oldukça kolaydı. Günümüzdeki aydınlatma sistemleri ise karmaşık mekanizmalara sahip olduğundan yapılmaları için büyük fabrikalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazı bilgimanya.com tarafından yazılmıştır. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz.

Resim 1: Odun ateşi

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-ates

Resim 2: Meşale

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-mesale

Resim 3: Basit kandil – yağ lambası

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-kandil-2

Resim 4: Kandil

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-kantil

Resim 5: Mum

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-mum

Resim 6: Gaz lambası

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-gaz-lambasi

Resim 7: Ampul

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-ampul

Resim 8: Floresan lamba

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-floresan

Resim 9: Led lamba

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-led